Do ásany trojúhelník můžeme přejít mnoha způsoby. Například z Bojovníka 2, propnout přední nohu a lehce zkrátit vzdálenost mezi nohama (stačí přibližně 1 metr), ale není nutné vzdálenost zkracovat. V Ashtanga joga se do této ásany „rozskočíte“ z Tadásany na stranu a nebo uděláte krok na stranu, pokud je skok příliš náročný. Rozskakujete se tak, že pravá noha jde dozadu na podložku. Přetočit čelem vzad za pravou nohou. Zapojená Mula Bandha (aktivní pánevní dno) a Uddiyana bandha (aktivní spodní břícho) . Hýžďové svaly jsou uvolněné, ramena uvolněná.
Dále postupujte tak, jako kdyby Vás někdo zatáhl za pravou ruku a tahal a tahal a tělo jde za tou pravou rukou, pohled směřuje na pravou ruku. Ve chvíli, kdy už to nejde dál, přetočit hlavu směrem vzhůru, pohled nahoru, úklon. Prsteníček a prostředníček pravé ruky chytí palec u pravé nohy. Pocit je jako kdyby Vás někdo tahal za levou ruku ke stropu, naprosto rovná záda. A propnout levou paži, ta směřuje vzhůru a je v jedné rovině s pravou paží.
Na druhou stranu, tedy levá noha vpřed se v Ashtanga joga dostanete tak, že se přetočíte čelem vzad při tomtéž stoji rozkročném, levá noha směřuje vpřed.
Kolena je potřeba při provádění ásany zafixovat- zatáhnout velký stehenní sval. A v případě, že to neumíte, tak lehce pokrčit. Tato ásana je velmi náročná na kolena a je tedy potřeba je chránit.
Modifikace: Pokud s rovnými zády (to je podmínka) nedojdete při úklonu až dolu na zem, tak umístíte pravou ruku tam, kam dojde, na nárt, holeň…. Hlavně nesmí dojít k ohnutí zad.
Plusy: Ohromné protažení zad, tedy rozvoj flexibility páteře a celého trupu. Benefit je, že při pravidelném praktikování této ásány dochází k úbytku tuků v oblasti břicha a boků! Aktivace kyčelních kloubů, stimulace nervového systému. Posílení pánevních svalů, aktivace pohlavních orgánů. Zlepšení trávení. Zmírnění zácpy (aktivace peristaltiky). Ásana rozvíjí radost, uvolnění a zmírňuje deprese. Zvýšení krevního zásobení v oblasti páteře, posílení dolních končetin.
Mínusy: Problémy s koleny, s koleny, migréna, těhotenství a zkrácené svaly stehen.
Článek o Trigonásaně s detailním popisem:
Několik let jsem praktikovala Trikonásánu a ani jsem netušila, že ji vlastně „dělám“ ne úplně dobře.
Trikonásana je jedna z velmi oblíbených ásán v různých druzích jógy. V Hatha józe je možné přejít do trigonásany například ze psa hlavou dolů, tedy z Adho mukha svanásany tak, že se podíváte vpřed s nádechem, pravou nohu mezi ruce, a prakticky přes bojovníka 2, tedy Vírabhadrásana 2 přecházíte do přípravného postoje před trikonásannou. Tedy stoj rozkročný, pravé chodidlo směřuje vpřed a je kolmé na přední hranu podložky, zadní chodidlo může být rovnoběžně se zadní hranou podložky, tedy kolmé na přední chodidlo. Boky jsou téměř rovnoběžné s boční hranou podložky. Tento postoj v rámci tohoto popisu Trikonásany označím písmenem A. Ještě se k tomuto místu vrátím až budu pokračovat dál v popisu, jak provádět trikonásanu.
V Ashtangajóze přecházíme do trikonásany ze stoje spatného, tedy Samastitihi, Tadásana, rozskokem do stoje rozkročného nebo odkrořením vzad - pravou nohou obkroužíte půlkroužek dozadu do stoje rozkročného(stoj rozkročný je podélný s boční hranou podložky) a přetočením těla za pravou nohou (chodidlem), která směřuje v před, tedy prsty směřují vpřed. Jestliže si představíte, že jste stáli v Tadásaně prakticky čelem k přední hraně podložky, tak teď jste čelem vzad a jste čelem k zadní hraně podložky. A stojíte v tom samém postavení před trikonásanou , jak je popsáno výše, tedy postoj A.
Stojná noha je noha zadní, Pozor! Jistě jste se do teď domnívali, že stojná noha je ta přední, tedy pravá v našem případě. Není. Samozřejmě, že při provádění ásány s dostaneme k tomu, že váha se rozloží stejně na obě nohy.
Paže jsou rozpažené, pravá ruka směřuje vpřed, je tedy nad pravou dolní končetinou a pravá horní končetina je rovnoběžná s podlahou v prodloužení ramen. Levá ruka směřuje vzad a levá horní končetina je v jedné rovině s pravou horní končetinou. Pohled směřuje za pravou rukou.
V tuto chvíli si představte, že Vás někdo zatáhne za pravou ruku a tahá a tahá vpřed. Tělo je zpevněné a vychyluje se dopředu, ale je stále v postavení Tadásana, to znamená, že na bočních stranách těla se netvoří žádné obloučky, ale tělo má po stranách úplně rovné boční strany, vlastně přechází do takového kosočtverce. Záda jsou úúúúplně, ale úplně rovná. Zároveň jdou lehoučce boky do leva s tímto úklonem. Jakmile již nemůžete jít dál (při té představě, že Vás někdo tahá za pravou ruku, již nemůžete dál dopředu), tak otočíte hlavu ke stropu a chytíte si pravým ukazováčkem a prostředníčkem palec u nohy tak, že ho „naberete“ z vnitřní strany, tedy od „prsteníčku u nohy“. Případně, pokud se nedostanete pravou rukou až na zem s tím, že máte rovná záda a rovné strany těla, tak dejte pravou ruku na holeň a odtlačujte se pravou rukou od holeně.
V tuto chvíli se soustřeďte na své tělo a pozorujte své tělo. Prsty pravé ruky jsou zaháknuté za palec pravé nohy a levá horní končetina je v jedné rovině s pravou horní končetinou a směřuje ke stropu. Také si zkontrolujte levé rameno, rádo se v této ásáně „vyklene“ dopředu nad hrudník a posune k uchu. Je potřeba mít rameno relaxované, co nejdál od ucha, zasazené a pěkně vytočené „ven“. Pohled směřuje za levou rukou. Hlava nikam nepadá a je v prodloužení zad. „Zastrčte“ volná spodní žebra dovnitř těla, a tím se automaticky také vyrovná bederní páteř a eliminujete tím prohnutí v bederní páteři. Dolní končetiny jsou s propnutými, zafixovanými koleny. Pokud máte potíže s koleny, můžete kolena lehce pokrčit. POZOR! Tady v Trikonásaně je opravdu velké nebezpečí poškození kolen, i když tato ásana vypadá co se týče „problémů“ s koleny velmi bezpečně. Obzvlášť pokud se rozhodnete k dlouhé výdrži v této ásáně. Pracujeme postupně na tom, abychom byli v této ásáně co nejplošší, tady aby zadní bok, v našem případě levý se nezavíral směrem dopředu, naopak ho tlačíme „vzad“ tedy jakoby měl někdo ruku na Vaší levé pánevní kosti, tam kde končí u pasu a tlačil do ní vzad.
Jestliže stojíte již v Trikonásaně, tak můžete projíždět vnitřním zrakem celé tělo a uvolňovat jeden sval za druhým. V každé ásáně mají být všechny svaly uvolněné a zrelaxované. Nikdy jsem nerozuměla tomu, co je to „prohlížet vnitřním zrakem“. Ale již jsem na to přišla. Takže probíráme ve své mysli jeden sval za druhým, či různé části těla, a zkoumáme, co se s nimi děje. Například teď v trikonásaně. Můžeme začít tím, že se ptáme: „jsou uvolněná ramena?“, nejsou, tak uvolnit… a tak dále.
Pattabhi Joyce říkal, že procítíme ásánu při 60ti nádechách a výdechách.
Je potřeba ale postupovat opatrně. Začneme s jedním nádechem a výdechem v ásáně. Po týdnu dáme 3 nádechy a výdechy v ásáně. Po dalším týdnu 5 a po dalším týdnu 10. Dále zvyšujeme po měsíci vždy po 10ti, ale jen v případě, že je to pro nás pohodlné.
V Trikonásaně si úžasně protáhnete páteř a posílíte dolní končetiny. Pokud máte potíže se zády a zkrácené svaly na stehnech, tak můžete mít trošku problémy s provedením Trikonásany, ale to nevadí, jestliže ji budete často praktikovat, tak se vše časem vylepší.
Ilustrace s laskavým svolením poskytl pan Ondřej Raif